Vishay/BCcomponents VDRS10P385BSE
VDRS10P385BSE picture photo
Mfg. Part Number
VDRS10P385BSE
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 620V 2.5KA DISC 12.5MM
Datasheet Download
VDRS10P385BSE.pdf
Availability of VDRS10P385BSE
QUANTITY
VDRS10P385BSE Order Process
Ship out your order
Specifications of VDRS10P385BSE
Internal Part NumberEIS-VDRS10P385BSE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLabel Change 28/May/2015
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesVDRS
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)558V
Varistor Voltage (Typ)620V
Varistor Voltage (Max)682V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts385VAC
Maximum DC Volts505VDC
Energy67J
Package / CaseDisc 12.50mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDRS10P385BSE
Related LinksVDRS10, VDRS10P385BSE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VDRS10P385BSE Details Description
Related parts for VDRS10P385BSE
RES 2.15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 2.25V NANOPWR MON SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
51X51MM RED LED BACKLIGHT datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 48VDC datasheet.pdf