Rohm Semiconductor VDZT2R10B
VDZT2R10B picture photo
Mfg. Part Number
VDZT2R10B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 100MW VMD2
Datasheet Download
VDZT2R10B.pdf
Availability of VDZT2R10B
QUANTITY
VDZT2R10B Order Process
Ship out your order
Specifications of VDZT2R10B
Internal Part NumberEIS-VDZT2R10B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageVMD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDZT2R10B
Related LinksVDZT, VDZT2R10B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
VDZT2R10B Details Description
Related parts for VDZT2R10B
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 100POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
IC DVR QUAD HIGH SIDE POWERSSO16 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COAX CABLE-DATA BUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf