Vicor Corporation VE-20B-IY-F1
VE-20B-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20B-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-20B-IY-F1.pdf
Availability of VE-20B-IY-F1
QUANTITY
VE-20B-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20B-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20B-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20B-IY-F1
Related LinksVE-20B, VE-20B-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20B-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-20B-IY-F1
CONN HEADER PA 8POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
NEST U-DIE SOLISTRAND #4 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini AB 2.0 6 Position Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut datasheet.pdf
IC FPGA 418 I/O 676FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO213AB datasheet.pdf