Vicor Corporation VE-20F-CY-F1
VE-20F-CY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20F-CY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-20F-CY-F1.pdf
Availability of VE-20F-CY-F1
QUANTITY
VE-20F-CY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20F-CY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20F-CY-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20F-CY-F1
Related LinksVE-20F, VE-20F-CY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20F-CY-F1 Details Description
Related parts for VE-20F-CY-F1
IC I/O EXPANDER I2C 4B 8VSSOP datasheet.pdf
LEGEND PLATE datasheet.pdf
THERMOSTAT 15 DEG C N/O FASTON datasheet.pdf
RES 464K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3.15-5.25V 0.03A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD CLIN G50 TIN datasheet.pdf
2,2UF 100V 5X11 datasheet.pdf