Vicor Corporation VE-20F-EX-B1
VE-20F-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20F-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VE-20F-EX-B1.pdf
Availability of VE-20F-EX-B1
QUANTITY
VE-20F-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20F-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20F-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20F-EX-B1
Related LinksVE-20F, VE-20F-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20F-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-20F-EX-B1
IC REG LDO 2.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
IC PUSH-PULL AMP 550MHZ SOT115J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 685MA 320 MOHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
LED LETERAS WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5W 4320 WIDE datasheet.pdf