Vicor Corporation VE-20F-IY-F3
VE-20F-IY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20F-IY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-20F-IY-F3.pdf
Availability of VE-20F-IY-F3
QUANTITY
VE-20F-IY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20F-IY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-20F-IY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20F-IY-F3
Related LinksVE-20F, VE-20F-IY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20F-IY-F3 Details Description
Related parts for VE-20F-IY-F3
SENS OPTO REFL 2.03MM-5.58MM PCB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 34.368MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG BEI 1000' datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 14SKT CRIMP datasheet.pdf
KIT TACT SWITCHES SMD & PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf