Vicor Corporation VE-20L-CY-F4
VE-20L-CY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20L-CY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VE-20L-CY-F4.pdf
Availability of VE-20L-CY-F4
QUANTITY
VE-20L-CY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20L-CY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20L-CY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20L-CY-F4
Related LinksVE-20L, VE-20L-CY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20L-CY-F4 Details Description
Related parts for VE-20L-CY-F4
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
AB 4C 4#8 SKT PLUG datasheet.pdf
AB 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Quad, 12-Bit, 40/65 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf