Vicor Corporation VE-20M-MX-F2
VE-20M-MX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20M-MX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VE-20M-MX-F2.pdf
Availability of VE-20M-MX-F2
QUANTITY
VE-20M-MX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20M-MX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-20M-MX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20M-MX-F2
Related LinksVE-20M, VE-20M-MX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20M-MX-F2 Details Description
Related parts for VE-20M-MX-F2
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS .06M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 35 V datasheet.pdf