Vicor Corporation VE-20R-EY-F4
VE-20R-EY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20R-EY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W
Datasheet Download
VE-20R-EY-F4.pdf
Availability of VE-20R-EY-F4
QUANTITY
VE-20R-EY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20R-EY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20R-EY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20R-EY-F4
Related LinksVE-20R, VE-20R-EY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20R-EY-F4 Details Description
Related parts for VE-20R-EY-F4
IDC CABLE - MKC50K/MC50M/MCF50K datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
OSEK DEV SEAT FLOAT LIC datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 GRN 565NM 28V datasheet.pdf
RES 82 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf