Vicor Corporation VE-20V-EY-F1
VE-20V-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20V-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VE-20V-EY-F1.pdf
Availability of VE-20V-EY-F1
QUANTITY
VE-20V-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20V-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20V-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20V-EY-F1
Related LinksVE-20V, VE-20V-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20V-EY-F1 Details Description
Related parts for VE-20V-EY-F1
FIXED IND 39UH 74MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
QUICKIE EJECT-LATCH HEAD-ER RA datasheet.pdf
ADAPTER FLASH MEM DIP40/BGA48 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
GDT 350V 15% 10KA datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
POLY WHEEL PAT RAIL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 6.3A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CLARKI CORNER MT ANT QUADBAND datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf