Vicor Corporation VE-20W-MX-F1
VE-20W-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20W-MX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VE-20W-MX-F1.pdf
Availability of VE-20W-MX-F1
QUANTITY
VE-20W-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20W-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20W-MX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20W-MX-F1
Related LinksVE-20W, VE-20W-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20W-MX-F1 Details Description
Related parts for VE-20W-MX-F1
RES SMD 160 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1000V 3A SOD64 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 14A TO-254AA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf