Vicor Corporation VE-20Z-EY-F2
VE-20Z-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Z-EY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-20Z-EY-F2.pdf
Availability of VE-20Z-EY-F2
QUANTITY
VE-20Z-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Z-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-20Z-EY-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20Z-EY-F2
Related LinksVE-20Z, VE-20Z-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20Z-EY-F2 Details Description
Related parts for VE-20Z-EY-F2
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C S 24" WHT JACKS NI datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.6V O-D SC70-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf