Vicor Corporation VE-20Z-MY-F1
VE-20Z-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Z-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-20Z-MY-F1.pdf
Availability of VE-20Z-MY-F1
QUANTITY
VE-20Z-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Z-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20Z-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20Z-MY-F1
Related LinksVE-20Z, VE-20Z-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20Z-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-20Z-MY-F1
IC FPGA 256 I/O 352MBGA datasheet.pdf
BOX STEEL BLUE 8"L X 12"W datasheet.pdf
RM 12 REC. 3 POS. W/SOCKET datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 24A 3.5 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
HEX NUT 3/4" STN STEEL 1/2-13 datasheet.pdf
RES 1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 410MA 397 MOHM datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 10' GREY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 200W datasheet.pdf