Vicor Corporation VE-21B-EU-B1
VE-21B-EU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-EU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W
Datasheet Download
VE-21B-EU-B1.pdf
Availability of VE-21B-EU-B1
QUANTITY
VE-21B-EU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-EU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-EU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.11A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-EU-B1
Related LinksVE-21B, VE-21B-EU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-EU-B1 Details Description
Related parts for VE-21B-EU-B1
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 16QSOP datasheet.pdf
IC LASR DRVR 622MBPS 5.5V 32TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 60A TO220AB datasheet.pdf
IC DC-DC BOOST CNVRT SOLAR 36SSO datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC CTLR BATT CHARG VFQFPN datasheet.pdf
6,8UF 63V 5X11 datasheet.pdf