Vicor Corporation VE-21D-IU-F4
VE-21D-IU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-IU-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W
Datasheet Download
VE-21D-IU-F4.pdf
Availability of VE-21D-IU-F4
QUANTITY
VE-21D-IU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-IU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21D-IU-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.35A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-IU-F4
Related LinksVE-21D, VE-21D-IU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-IU-F4 Details Description
Related parts for VE-21D-IU-F4
IC DIFF COMPARATOR W/STRB 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS SNGL SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD datasheet.pdf
DIN RAIL 247W 2X 24.7V datasheet.pdf
BLZ 5.08/04/270 SN BL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf