Vicor Corporation VE-21D-IU-S
VE-21D-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-IU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W
Datasheet Download
VE-21D-IU-S.pdf
Availability of VE-21D-IU-S
QUANTITY
VE-21D-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-IU-S
Internal Part NumberEIS-VE-21D-IU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.35A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-IU-S
Related LinksVE-21, VE-21D-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-IU-S Details Description
Related parts for VE-21D-IU-S
Connector Receptacle 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS SGL 4.2MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 25MLP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 12"W datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 480VAC datasheet.pdf