Vicor Corporation VE-21K-EV-F1
VE-21K-EV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-EV-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W
Datasheet Download
VE-21K-EV-F1.pdf
Availability of VE-21K-EV-F1
QUANTITY
VE-21K-EV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-EV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21K-EV-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-EV-F1
Related LinksVE-21K, VE-21K-EV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-EV-F1 Details Description
Related parts for VE-21K-EV-F1
CRIMP TOOL 22-24 32-36 AWG CGRID datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 100VDC 1913 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.9A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 0.85A SOT323-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf