Vicor Corporation VE-21K-IY-B1
VE-21K-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-IY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-21K-IY-B1.pdf
Availability of VE-21K-IY-B1
QUANTITY
VE-21K-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21K-IY-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-IY-B1
Related LinksVE-21K, VE-21K-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-21K-IY-B1
IC TXRX 5RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
ADAPTER PICMICRO DIP40/QFP44 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 31A 0.35 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf