Vicor Corporation VE-21L-IY-F1
VE-21L-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VE-21L-IY-F1.pdf
Availability of VE-21L-IY-F1
QUANTITY
VE-21L-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IY-F1
Related LinksVE-21L, VE-21L-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-21L-IY-F1
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf