Vicor Corporation VE-21N-IY-S
VE-21N-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VE-21N-IY-S.pdf
Availability of VE-21N-IY-S
QUANTITY
VE-21N-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21N-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.70A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-IY-S
Related LinksVE-21, VE-21N-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-IY-S Details Description
Related parts for VE-21N-IY-S
IDC CABLE - MSC40K/MC40M/MCE40K datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 45MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO204AC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 630MA 700 MOHM datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf