Vicor Corporation VE-21R-IV-F4
VE-21R-IV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21R-IV-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W
Datasheet Download
VE-21R-IV-F4.pdf
Availability of VE-21R-IV-F4
QUANTITY
VE-21R-IV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21R-IV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21R-IV-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21R-IV-F4
Related LinksVE-21R, VE-21R-IV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21R-IV-F4 Details Description
Related parts for VE-21R-IV-F4
RES SMD 191KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 SMD datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 25A 90-140VAC datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 4W TO-272-16 datasheet.pdf
TRIMMER 220 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC CLK FREQ SYNC CPU 400MHZ datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 4POS datasheet.pdf
BLADE PHIL SLOT SZ1-3/16" 6.25" datasheet.pdf