Vicor Corporation VE-21R-IY-F2
VE-21R-IY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21R-IY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W
Datasheet Download
VE-21R-IY-F2.pdf
Availability of VE-21R-IY-F2
QUANTITY
VE-21R-IY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21R-IY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21R-IY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21R-IY-F2
Related LinksVE-21R, VE-21R-IY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21R-IY-F2 Details Description
Related parts for VE-21R-IY-F2
RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SRT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 16SGL 3.18MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W SMBJ datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf