Vicor Corporation VE-21T-EX-S
VE-21T-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21T-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VE-21T-EX-S.pdf
Availability of VE-21T-EX-S
QUANTITY
VE-21T-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21T-EX-S
Internal Part NumberEIS-VE-21T-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21T-EX-S
Related LinksVE-21, VE-21T-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21T-EX-S Details Description
Related parts for VE-21T-EX-S
SW SIM ROLLER SPDT 10A PCB 125V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF12A/AF12/AFF12A datasheet.pdf
IC DC/DC CONV 8CH FOR DSC 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
PLAT TYPE 400DEG F datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
IC TXRX DTMF 3V 24DIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 4PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf