Vicor Corporation VE-21X-IX-F3
VE-21X-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-IX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VE-21X-IX-F3.pdf
Availability of VE-21X-IX-F3
QUANTITY
VE-21X-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-IX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21X-IX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-IX-F3
Related LinksVE-21X, VE-21X-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-IX-F3 Details Description
Related parts for VE-21X-IX-F3
CONN SHUNT SPRING 2POS .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.02A 75 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL BBG NB7L11MMN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
DIES VIBRAKRIMP QD 22-18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf