Vicor Corporation VE-21X-MV-S
VE-21X-MV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-MV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W
Datasheet Download
VE-21X-MV-S.pdf
Availability of VE-21X-MV-S
QUANTITY
VE-21X-MV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-MV-S
Internal Part NumberEIS-VE-21X-MV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28.85A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-MV-S
Related LinksVE-21, VE-21X-MV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-MV-S Details Description
Related parts for VE-21X-MV-S
CONN TERM BLK ZTL 7 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.8KHZ PANEL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FEED PIVOT LEVER datasheet.pdf
RES 538 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 125VAC AXIAL datasheet.pdf