Vicor Corporation VE-21X-MX-F3
VE-21X-MX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-MX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VE-21X-MX-F3.pdf
Availability of VE-21X-MX-F3
QUANTITY
VE-21X-MX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-MX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21X-MX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-MX-F3
Related LinksVE-21X, VE-21X-MX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-MX-F3 Details Description
Related parts for VE-21X-MX-F3
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 40NS 8DIP datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 200MHZ 1CIRC datasheet.pdf
LED MOUNTING PAD NYLON 1.8MM datasheet.pdf
IMEDIA CHASSIS FOR IMCV CNVRTR datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.150" (3.81mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC1772CS6 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.3VWM 16VC datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 10KA 277V SERS datasheet.pdf