Vicor Corporation VE-21Z-IU-F3
VE-21Z-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-IU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VE-21Z-IU-F3.pdf
Availability of VE-21Z-IU-F3
QUANTITY
VE-21Z-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-IU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-IU-F3
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-IU-F3 Details Description
Related parts for VE-21Z-IU-F3
CONN SPRING CONT 34 POS .236 SMD datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 11POS datasheet.pdf
SRC POWER 60+6 MALE HOUSING datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS R/A TIN datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HOLDER, WIRE STUFFER .156 CL datasheet.pdf
4700UF 25V 16X31MM 85C 3500H datasheet.pdf