Vicor Corporation VE-222-MW-B1
VE-222-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-222-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VE-222-MW-B1.pdf
Availability of VE-222-MW-B1
QUANTITY
VE-222-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-222-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-222-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-222-MW-B1
Related LinksVE-222, VE-222-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-222-MW-B1 Details Description
Related parts for VE-222-MW-B1
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 2MHZ 8MLP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
2200UF 10V 10X16 datasheet.pdf