Vicor Corporation VE-22J-EX-B1
VE-22J-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22J-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VE-22J-EX-B1.pdf
Availability of VE-22J-EX-B1
QUANTITY
VE-22J-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22J-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-22J-EX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22J-EX-B1
Related LinksVE-22J, VE-22J-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22J-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-22J-EX-B1
RES 13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 644.53125MHZ SMD datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf