Vicor Corporation VE-22Y-IX-F4
VE-22Y-IX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22Y-IX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-22Y-IX-F4.pdf
Availability of VE-22Y-IX-F4
QUANTITY
VE-22Y-IX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22Y-IX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-22Y-IX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22Y-IX-F4
Related LinksVE-22Y, VE-22Y-IX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22Y-IX-F4 Details Description
Related parts for VE-22Y-IX-F4
CONN HEADER .100 SINGL R/A 28POS datasheet.pdf
IC SUPRVSR 4.75V OPN DRAIN 8SOIC datasheet.pdf
LED 7SEG .80" SGL 565NM GRN CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 21CKT datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf