Vicor Corporation VE-23K-CY-S
VE-23K-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-23K-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-23K-CY-S.pdf
Availability of VE-23K-CY-S
QUANTITY
VE-23K-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-23K-CY-S
Internal Part NumberEIS-VE-23K-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-23K-CY-S
Related LinksVE-23, VE-23K-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-23K-CY-S Details Description
Related parts for VE-23K-CY-S
DIODE ZENER 4.7V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-323 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
RES 312 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.6MM MINIDIMM RA 0.76AULF datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 5POS datasheet.pdf