Vicor Corporation VE-240-MX-F1
VE-240-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-240-MX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-240-MX-F1.pdf
Availability of VE-240-MX-F1
QUANTITY
VE-240-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-240-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-240-MX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-240-MX-F1
Related LinksVE-240, VE-240-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-240-MX-F1 Details Description
Related parts for VE-240-MX-F1
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
INDICATOR PB RND RED 24V ILLUM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
7MM YELLOW PMI 6V W LEADS datasheet.pdf