Vicor Corporation VE-243-CU-F2
VE-243-CU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-243-CU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
VE-243-CU-F2.pdf
Availability of VE-243-CU-F2
QUANTITY
VE-243-CU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-243-CU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-243-CU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-243-CU-F2
Related LinksVE-243, VE-243-CU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-243-CU-F2 Details Description
Related parts for VE-243-CU-F2
CAP TANT 68UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC 64K FLASH 1K RAM 28 SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY JUMP 24 NF NM RG195 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V JB 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCJ datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 2MM SMD datasheet.pdf