Vicor Corporation VE-24B-MY-B1
VE-24B-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24B-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-24B-MY-B1.pdf
Availability of VE-24B-MY-B1
QUANTITY
VE-24B-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24B-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24B-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24B-MY-B1
Related LinksVE-24B, VE-24B-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24B-MY-B1 Details Description
Related parts for VE-24B-MY-B1
JUMPER-H1502TR/A3048Y/H1502TR 12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS SMD R/A TIN NAT datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 36.25"L X 36.25"W datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 6POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf