Vicor Corporation VE-24D-CW-B1
VE-24D-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24D-CW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W
Datasheet Download
VE-24D-CW-B1.pdf
Availability of VE-24D-CW-B1
QUANTITY
VE-24D-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24D-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24D-CW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24D-CW-B1
Related LinksVE-24D, VE-24D-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24D-CW-B1 Details Description
Related parts for VE-24D-CW-B1
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-QFN datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC XLATR BIDIR V-LVL SC70-6 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 30"W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf