Vicor Corporation VE-24J-CW-B1
VE-24J-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24J-CW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-24J-CW-B1.pdf
Availability of VE-24J-CW-B1
QUANTITY
VE-24J-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24J-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24J-CW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24J-CW-B1
Related LinksVE-24J, VE-24J-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24J-CW-B1 Details Description
Related parts for VE-24J-CW-B1
CONN FERRULE W TYPE 6AWG GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.188V SC70-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1.25MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
KPSE 26C 26#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf