Vicor Corporation VE-24Y-CU-S
VE-24Y-CU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Y-CU-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W
Datasheet Download
VE-24Y-CU-S.pdf
Availability of VE-24Y-CU-S
QUANTITY
VE-24Y-CU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Y-CU-S
Internal Part NumberEIS-VE-24Y-CU-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series132W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max132W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Y-CU-S
Related LinksVE-24, VE-24Y-CU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Y-CU-S Details Description
Related parts for VE-24Y-CU-S
FIXED IND 15UH 1.05A 190 MOHM datasheet.pdf
IC PROCESSOR ANSWER MACH 28-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CONSTANT FORCE SPRING (#6) datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
LENS SQUARE 1POS 13.9+13.9MM datasheet.pdf