Vicor Corporation VE-250-EX-F1
VE-250-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-250-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-250-EX-F1.pdf
Availability of VE-250-EX-F1
QUANTITY
VE-250-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-250-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-250-EX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-250-EX-F1
Related LinksVE-250, VE-250-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-250-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-250-EX-F1
TRANS NPN 25V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC REG CTRLR TRPL POS ADJ 16QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB datasheet.pdf
RING FERRITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
PAC-QTUM-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf