Vicor Corporation VE-254-IU-F4
VE-254-IU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-254-IU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
VE-254-IU-F4.pdf
Availability of VE-254-IU-F4
QUANTITY
VE-254-IU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-254-IU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-254-IU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-254-IU-F4
Related LinksVE-254, VE-254-IU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-254-IU-F4 Details Description
Related parts for VE-254-IU-F4
CONN RECEPT 192POS 1.27MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 270 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CLAMP 1-1/2" RIGID/IMC datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf