Vicor Corporation VE-25D-EX-F3
VE-25D-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25D-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VE-25D-EX-F3.pdf
Availability of VE-25D-EX-F3
QUANTITY
VE-25D-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25D-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25D-EX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25D-EX-F3
Related LinksVE-25D, VE-25D-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25D-EX-F3 Details Description
Related parts for VE-25D-EX-F3
POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET DIMM DDR 184POS T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W TMINIP2 datasheet.pdf
LO P BLACK CARD EDGE .156X.200 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf