Vicor Corporation VE-25D-IV-F3
VE-25D-IV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25D-IV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W
Datasheet Download
VE-25D-IV-F3.pdf
Availability of VE-25D-IV-F3
QUANTITY
VE-25D-IV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25D-IV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25D-IV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.76A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25D-IV-F3
Related LinksVE-25D, VE-25D-IV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25D-IV-F3 Details Description
Related parts for VE-25D-IV-F3
PLCC EXTRACTION TOOL 84 PIN datasheet.pdf
IC OPAMP 200MHZ DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3 PHASE 1200V 175A datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 100MA 8.8 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 9A 12 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.9 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf