Vicor Corporation VE-25F-CW-F2
VE-25F-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25F-CW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W
Datasheet Download
VE-25F-CW-F2.pdf
Availability of VE-25F-CW-F2
QUANTITY
VE-25F-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25F-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25F-CW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25F-CW-F2
Related LinksVE-25F, VE-25F-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25F-CW-F2 Details Description
Related parts for VE-25F-CW-F2
IC ADC 14BIT SRL T/H LP 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 50MA 11 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE GPP 6A 200V GPP INLINE GBU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DSUB 37 M CRIMP G50 TOOL CAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf