Vicor Corporation VE-25H-MV-F4
VE-25H-MV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25H-MV-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W
Datasheet Download
VE-25H-MV-F4.pdf
Availability of VE-25H-MV-F4
QUANTITY
VE-25H-MV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25H-MV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25H-MV-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.88A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25H-MV-F4
Related LinksVE-25H, VE-25H-MV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25H-MV-F4 Details Description
Related parts for VE-25H-MV-F4
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
IC GEN PROG FREQ BURST 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 11.1A 8SOIC datasheet.pdf