Vicor Corporation VE-25J-CW-F1
VE-25J-CW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25J-CW-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-25J-CW-F1.pdf
Availability of VE-25J-CW-F1
QUANTITY
VE-25J-CW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25J-CW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-25J-CW-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25J-CW-F1
Related LinksVE-25J, VE-25J-CW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25J-CW-F1 Details Description
Related parts for VE-25J-CW-F1
RES 1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLY 12VDC/110 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 350MA SC-89 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 200 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 330 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf