Vicor Corporation VE-25J-MV-F4
VE-25J-MV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25J-MV-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
VE-25J-MV-F4.pdf
Availability of VE-25J-MV-F4
QUANTITY
VE-25J-MV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25J-MV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25J-MV-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25J-MV-F4
Related LinksVE-25J, VE-25J-MV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25J-MV-F4 Details Description
Related parts for VE-25J-MV-F4
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 100 OHM 24SSOP datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
4995-26 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
MOD 802.15.4/ZIGB .9GHZ CHIPANT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf