Vicor Corporation VE-25K-CW-S
VE-25K-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25K-CW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VE-25K-CW-S.pdf
Availability of VE-25K-CW-S
QUANTITY
VE-25K-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25K-CW-S
Internal Part NumberEIS-VE-25K-CW-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25K-CW-S
Related LinksVE-25, VE-25K-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25K-CW-S Details Description
Related parts for VE-25K-CW-S
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIG 1/8NPT .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 24AWG 500' datasheet.pdf
05 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf