Vicor Corporation VE-25P-MU-F2
VE-25P-MU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25P-MU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W
Datasheet Download
VE-25P-MU-F2.pdf
Availability of VE-25P-MU-F2
QUANTITY
VE-25P-MU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25P-MU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25P-MU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.49A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25P-MU-F2
Related LinksVE-25P, VE-25P-MU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25P-MU-F2 Details Description
Related parts for VE-25P-MU-F2
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 296MA 800 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 45MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
26500 28C 24#20 4#12 SKT RECP datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf