Vicor Corporation VE-25W-EV-B1
VE-25W-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25W-EV-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W
Datasheet Download
VE-25W-EV-B1.pdf
Availability of VE-25W-EV-B1
QUANTITY
VE-25W-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25W-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-25W-EV-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)27.27A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25W-EV-B1
Related LinksVE-25W, VE-25W-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25W-EV-B1 Details Description
Related parts for VE-25W-EV-B1
RES 3.9K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER PWR FOR 6731 UNIV datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT FOR SI8250/1/2 datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.8V SNT-4A datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-200MM PREWIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 24 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf