Vicor Corporation VE-25Z-IY-B1
VE-25Z-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25Z-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-25Z-IY-B1.pdf
Availability of VE-25Z-IY-B1
QUANTITY
VE-25Z-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25Z-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-25Z-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25Z-IY-B1
Related LinksVE-25Z, VE-25Z-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25Z-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-25Z-IY-B1
MOSFET N-CH 55V 89A D2PAK datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR LOW VOLTAGE 6XSON datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE 2.5K TSSOP14 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12MM SQ GREEN LED datasheet.pdf