Vicor Corporation VE-27H-CW-B1
VE-27H-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-27H-CW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W
Datasheet Download
VE-27H-CW-B1.pdf
Availability of VE-27H-CW-B1
QUANTITY
VE-27H-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-27H-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-27H-CW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.92A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-27H-CW-B1
Related LinksVE-27H, VE-27H-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-27H-CW-B1 Details Description
Related parts for VE-27H-CW-B1
RES ARRAY 8 RES 150K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
RES 9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .178M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 48VDC datasheet.pdf